NTU International

ntuinternational.nisantasi.edu.tr

Nurilbertuğ Kocaefe

Nişantaşı Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulunda Hava Trafik Kontrol bölümünde 1.sınıf öğrencisiyim. Okulumuzun Londra’da açmış olduğu Yabancı dil eğitimi veren kampüsüne gitme kararını ise hazırlık sınıfında okurken aldım.

Bir insanın hayatta başarıyı yakalayabilmesi ve kendini geliştirebilmesi eğitim ile mümkündür. Bu eğitim okullarda yapılabileceği gibi kişi okul dışında da eğitim alarak kendini geliştirebilir.

Ben ise kendimi dil konusunda daha da geliştirmek için üniversitemizin bize sağlamış olduğu 2 ay süreli Londra’da İngilzce dil programına katıldım. Bize sunulan bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmem gerektiğini biliyordum. Artık Londra’ya gitmek için her şey hazırdı.

26.02.2017 tarihli 13:15 İstanbul/Londra uçağına biletimi almıştım. Ailem, Londra’da bize eşlik edecek olan hocalarımız, arkadaşlarım ve onların aileleri ile uçuş saatimizin gelmesini bekliyorduk. Ailemden ayrılmak benim için zordu çünkü ilk defa yurt dışına çıkıyordum. Ve benim maceram şimdi başlıyordu. 

3 saat süren uçak seyahatinden sonra Londra’daydık. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra bizleri kalacak olduğumuz yere götürmek için gelen ekiple beraber yola çıktık. Artık Londra’nın büyülü atmosferi içerisindeydik. Kalacak olduğumuz yere gelmiştik. Kapıdan girdik ve resepsiyonda bizi güler yüzlü insanlar karşılayarak giriş işlemlerimizi yaptılar ve oda anahtarlarımızı teslim edip, güzel dileklerde bundular. Eşyalarımızı odaya bırakıp etrafı keşfe çıkmıştık bile.

 Hocalarımız ve orda yaşayan halk güler yüzlü, yardım sever oldukları için yabancılık çekmemiştik. Kısa bir turun ve alışverişin ardından artık ertesi gün için hazırlık yapma ve dinlenme vaktimiz gelmişti.

Okulun ilk günü hem çok heyecanlıydım hem de garip bir korku vardı. Biz bu işin üstesinden gelebilecek miydik? Okula ulaşımı metro ile yapmıştık. Hem çok komik hem de garip bir yolculuk olmuştu. Metro çıkışında okula ulaşım yürüme mesafesinde olup 5dk. sürüyordu. Fakat biz ilk gününün heyecanı ile yolu biraz uzatmış ve ilk derse geç kalmıştık. Hemen okula kayıtlarımız yapılıp sınıflarımıza dağılmıştık bile. Sınıflar en fazla 10 kişilikti, hocalar mükemmel, yeni arkadaşlarımız çok iyilerdi. Sınıfımda farklı ülkelerden arkadaşlarımın olması benim için büyük avantajdı. İlk gün tanışma ile geçmişti.  Londra’ya alışma sürecim her geçen gün daha da kolaylaşıyordu. Okulun düzenlemiş olduğu etkinlikler sayesinde Londra’yı keşfe çıkıyorduk. Bizim için hem eğitim hem de kültürel açıdan çok büyük katkısı olmuştu programın. Hiç unutamadığım anılarımdan bir tanesi ise Alex isminde olan hocamın yabancı dili bize en iyi şekilde anlatma çabasına hayran kalmıştım. Kendisinin komik ve disiplinli oluşu bizi derse daha da bağlıyordu. Okul bizim için yabancı bir ortam olmaktan çıkmıştı. Zaman o kadar hızlı geçmişti ki, 2 aylık büyülü serüvenin sonuna gelmiştik. Ve inanın hiç geri dönmek istemiyorduk. Okula başladığım zamanla ve iyi dereceyle bitirdiğim gün arasında o kadar çok fark vardı ki ben bile kendime inanamamıştım. Evet ben bu işi başardım, dedim. Ve şunu tüm samimiyetimle söylüyorum; tekrar o günlere gitmek ve orada bulunmayı çok isterdim. Nişantaşı Üniversitesi’nin öğrencilerine sağlamış olduğu bu eğitimi Londra’ya gitmek isteyen ben de orda eğitim almak istiyorum diyen herkese tavsiye ederim. Eğitime her toplumda büyük önem verilmelidir. Gelecek, gençlerine iyi eğitim veren toplumların olacaktır. Onların doğru şekilde eğitilmesi için uğraşılmalı ve böylece aydınlık yarınlara kavuşulmalıdır.

Nurilbertuğ Kocaefe

Sivil Havacılık Yüksekokulu

Hava Trafik Kontrol Bölümü