NTU International

ntuinternational.nisantasi.edu.tr

Londra Şehir Rehberi

Nişantaşı Üniversitesi Londra Dil Uygulama Merkezi, Londra’nın renkli ve hareketli semtlerinden Covent Garden’da bulunmakta olup, British Museum ve River Thames lokasyonlarıyla Tottenham Court Road ve Holborn Piccadilly Circus ana metro hatlarına yürüme mesafesindedir.
Dört saatlik uçak yolculugunun ardından Heathrow Havaalanı’na iniş yapacaksınız. Londra’ya giris yaptıktan sonra Pasaport Control yazan okları takip edip Non-EU Countries kısmında sıraya girin. Pasaport kontrolündeki görevli sizden pasaportunuzu, davet mektubunuzu ve uçuş esnasında doldurduğunuz Landing Card isteyecektir.
Her türlü ateşli, kesici silah ve gıda maddelerinin ülkeye sokulması yasaktır. Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa yanınızda yedek bulundurabilir ya da reçetenizi yanınıza alabilirsiniz.
İngiltere ile Türkiye arasında üç saat fark vardır. Ülkeye girdiğinizde saatlerinizi geri almayı unutmayın.
Sigara ve içki satın alma yaşı 18’dir. Kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaktır.
İngiltere’de sağlık hizmeti ücretli ve pahalı olduğundan gitmeden önce mutlaka sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın.
İngiltere’de elektrik voltajı 240 Volt, 50 Hz’dir. Fişler köşeli ve üç uçludur. Türkiye’deki 220 volta uygun aletleri kullanabilmek için converter (dönüştürücü) almanız gerekir.
Güvenlik nedeniyle acil ihtiyaçlar ve ulaşım masrafları dışında yanınızda nakit para taşımayın. Pek çok yerde kredi kartı kabul edilir. İngiltere’ye gelmeden önce kullandığınız kredi kartlarınızı uluslararası kullanıma açtırmayı unutmayın.
İngiliz poundu (£) 100 pencedir (p). Banknotlar 5 £, 10 £, 20 £, 50 £’luk birimler, bozuk paralar ise 1 £, 2 £, 5 £, 10 £, 20 £ ve 50 £ olarak kullanılır.
İngiltere’de uluslararası öğrencilerin tercih ettiği GSM operatör hatlarından birini satın alabilirsiniz. Her hattın ekonomik paketleri bulunmaktadır. Londra’nın uluslararası telefon kodu 020’dir. Yurt dışından Londra’yı aramak için, ülke kodunun (00 44) ardından alan kodu (sıfır atılarak) ve numara tuşlanmalıdır. İngiltere’den Türkiye’yi aramak için 0090’ın ardından (sıfır atılarak) numara tuşlanarak arama yapılır.
Okyanus iklimine sahip İngiltere’de hava sıcaklığı ve durumu gün içinde değişkenlik gösterir. En soğuk aylar Ocak ve Şubat, en sıcak ay ise Temmuz ayıdır. Her mevsim yağış görülür, bu nedenle mutlaka yağmuru hesaba katıp yanınızda ufak bir şemsiye veya yağmurluğunuzu bulundurun.
Londra metrosu dünyanın en eski metrosudur. Londra metrosu (zone) bölümlere ayrılmıştır. Biletler de bu bölgelere göre alınır. Elinizde mutlaka bir metro haritası olmalı ve gitmek istediğiniz istasyonun hangi yönde olduğunu bilmeniz gerekir.

 

Metroda hatlar, renk ve isimlerle ifade edilir. Örneğin merkezi metro hattı kırmızı, Circle hattı ise sarı ile gösterilmiştir. İstasyonlarda bulunan dijital tabelalardan hangi trenin geldiği ve hangi yöne gittiğini takip edebilirsiniz.

 

Metronun her durağında Mind The Gap (Boşluğa Dikkat Edin) yazısı görecek ve anons olarak duyacaksınızdır. Trenle istasyon arasındaki boşluğa binerken ve inerken dikkat edilmesini belirtir.
Londra toplu tasıma sisteminde kullanılan kartın adı Oyster’dır. Bu kartı Londra’da metro (Tube), tramvay, DLR (Docklands Demiryolu), London Overground (Londra Yer Üstü Ulaşım Hizmetleri) ve National Rail (Ulusal Demiryolları)’de kullanabilirsiniz. Bu kart kişiye özeldir, başkası için kullanılamaz. Metroyu kullanırken kartı hem girişte hem de çıkışta turnikelerden okutmanız gerekiyor. Bunu yapmadığınız takdirde, yüksek nakit ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Oyster kartını Metro (Tube) ya da London Overground istasyonlarındaki bilet gişelerinden ve Londra’daki Oyster bilet satış merkezinden 5 £ depozito karşılığında alabilirsiniz.

 

Bakiye yüklemesini her metro istasyonunda bulunan makinelerden, off-licence diye adlandırılan bakkal/büfe tarzı yükleme yetkisi almış yerlerden ve internet üzerinden banka kartı ya da kredi kartıyla yapabilirsiniz. Oyster kartınızı https://tfl.gov.uk/ adresinden kaydettiğinizde kartınız kaybolsa ya da çalınsa dahi krediniz ve sezonluk biletleriniz koruma altına alınıyor.
Otobüs: Eğer metro size çok karışık geldiyse diğer bir alternatif olan otobüsü kullanabilirsiniz. Otobüs, metrodan daha ucuzdur ama yolculuk daha uzun sürer. Londra’da trafiğin yoğunluğuna rağmen yolun bir kısmı otobüslere ayrıldığı için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Taksi: Londra’da iki ayrı taksi türü vardır. Biri minicab diğeriyse siyah taksiler (Black Cab)’dir. Bunlardan siyah taksilere sokaktan yolcu alma izni verilirken, minicablere ise Cabwise hattını arayarak veya taksi durağından binebilirsiniz. Siyah taksiler üzerlerinde bulunan “taxi” yazısının bulunduğu lamba yanıyorsa her yerden çevrilebilir.

 

Bisiklet ile Ulaşım: Bisiklet kullanımının oldukça popüler olduğu Londra’da bisiklet kiralayabilir ve şehri pedal çevirerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz.
İngiliz polisi silah taşımaz, buna karşılık ellerinde telsizlerle kalabalık gruplar halinde çalışırlar. Herhangi bir şekilde polise ihtiyaç duyduğunuzda her an karşılaşabilirsiniz. Acil bir nedenle polis, itfaiye ve ambulansı aramak durumunda kaldığınızda tuşlamanız gereken numara 999’dur. Bu numarayı herhangi bir telefondan ücretsiz olarak arayabilirsiniz.
İngiltere’de genelde %10-15 oranında bahşiş bırakılır. Bazı restoranlarda hesaba bahşiş de dâhil edilir. Yemeği sipariş etmeden önce sorabilirsiniz ya da sipariş vereceğiniz yerlerdeki notları inceleyebilirsiniz. Service Charge olarak ifade edilir.
Londra, alışveriş konusunda dünyanın önde gelen şehirlerindendir. Şehrin her bölgesinde alışveriş merkezleri, sokak pazarları ve dükkanlar yer alır. En ünlü yerleri Oxford Street, Regent Street, Camden Town, Piccadilly Circus, SOHO ve Covent Garden’dır. Oxford Street’te büyük alışveriş merkezleri, müzik marketler ve uygun fiyatlı mağazalar bulunur. Son moda giysiler, takı ve hediyelik eşyalar için de Covent Garden iyi bir öneri olacaktır.

 

Primark: Fiyatların çok ucuz olduğu Primark mağazasının paketlerini Oxford Street’te herkesin elinde görebilirsiniz.

 

TK Maxx: Primark’a benzer yapısıyla Londra’da birden fazla şubesi olan mağazalar zinciridir.
Londra kampüsünün de bulunduğu Covent Garden, eğlenceli etkinliklerin sunulduğu bir yerdir. Leicester Square‘de ise her zamandinleyip izleyebileceğiniz birçok etkinliği bulabilirsiniz.