NTU International

ntuinternational.nisantasi.edu.tr

Gezilecek Yerler

1592 yılında Kraliçe I.Elizabeth tarafından yaptırılan Tirinity Kolej şehrin en eski ve görkemli tarihi eseridir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak geçen Tirinity College’da Oscar Wilde, Samuel Beckett, Jonathan Swift ve Bram Stoker gibi çok ünlü edebiyatçılar mezun olmuştur.

 

Avrupa’nın en köklü okullarından Trinity College ayrıca bünyesinde İrlanda’nın en büyük araştırma kütüphanesini de bulunduruyor. Kütüphanenin nefes kesen Uzun Odasının (Long Room)uzunluğu 64 tavan yüksekliği ise 14 metre. Kolejin en eski dönemlerden kalma kitapları her iki yanda uzanan ve kemerli tavana doğru yükselen pek çok raftan oluşan iki katta korunmaktadır. Kütüphanenin koleksiyonundaki değerli kitaplar ve el yazmaları odanın ortasında her iki tarafında Eflatun, Cicero, Newton, Shakespeare, Boyle ve Goldsmith gibi büyük düşünürler ve yazarların mermerden büstlerinin bulunduğu yerde sergilenmektedir.
İrlanda’da devlet müzelerine giriş ücretsizdir. Dublin’nin en önemli müzelerinden biri olan İrlanda ulusal müzesi arkeoloji, dekortaif sanatlar & tarih, geleneksel yaşam ve ölü hayvan müzesi olmak üzere 4 binadan oluşur.
İrlanda tarihinde önemli bir yere sahip olan Kilmainham hapishanesi ilk olarak 1796 yılında inşa edilmiş. Hapishane şu an müze olarak kullanılıyor.
Hristiyanlığı İrlanda’ya getiren St. Patrick adına 1191 yılında inşa edilen bu katedral aynı zamanda İrlanda’nın en büyük katedralidir.
İrlanda’nın en büyük spor kompleksi aynı zamanda Avrupa’daki en büyük 4. Stadyum olma özelliğini taşır.
Dame caddesi üzerinde bulunan kale yüksek duvarları ve görkemli mimarisi ile Dublin’e gelen herkesin mutlaka ziyaret ettiği yerlerden biridir.
Altın ve gümüş kaplı yüzeyleriyle hem göz alıcı hem de tarihi bir binadır. İrlanda’nın bilinen en eski yapılarından biridir.
Turistlerin yoğun olarak gittiği meşhur bir bölgedir. Bu bölgede birçok cafe, bar ve club bulunmaktadır.