NTU International

ntuinternational.nisantasi.edu.tr

Gezilecek Yerler

İngiliz kraliyet ailesinin sahip olduğu saraylardan biri olan Buckingham, en çok turist çeken yerlerden biridir.
Londra’nın en önemli sembollerinden biri olan Tower Bridge, Thames Nehri üzerine kurulmuştur. Köprü, yaya ve araç trafiğine açık olduğu için rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.
Londra’da bulunan Madame Tussauds Müzesi’nde ünlü insanların bal mumu heykellerini görebilirsiniz.
Hyde Park, Londra’nın merkezinde yer alan şehrin en büyük kraliyet parkıdır. Şehrin gürültüsünden uzakta huzurlu saatler geçirmek istediğinizde uğrayabileceğiniz bir mekândır.
Dünyanın en yüksek dönme dolaplarından biri olan London Eye ile Londra’nın müthiş manzarasını tepeden seyredebilirsiniz.
Bu bölge eğlenceli karnavalı ve Julia Roberts ile Hugh Grant’ın başrollerini paylaştığı Notting Hill filmiyle meşhurdur.
Kentin en canlı semtlerinden biri olan Covent Garden, turistler kadar Londralıların da gözdesidir.
Bugünkü parlamentonun da içinde bulunduğu yapının adıdır. İngiltere’nin kalbi denilebilecek bu saray, Thames Nehri’nin kıyısında bulunur ve Unesco Dünya Mirası listesinde yer alır.
Westminster Sarayı’nda bulunan büyük saat kulesidir. Aslında Big Ben saat kulesinin değil, kuledeki büyük çanın ismidir. Ancak zamanla tüm yapıyı belirtmek için kullanılmaya başlanmıştır.

MÜZE  /  OPERA   /  TİYATRO

Londra’da ücretli veya ücretsiz olarak geniş bir yelpazede birçok müze ve sergi merkezi bulunur. İngiltere’nin neredeyse her şehrinde bulunan müze ve sanat galerileri görülmeye değer yerler arasındadır.

Dünyanın en eski müzesi olan British Museum’u ücretsiz gezebilirsiniz. British Museum’a en yakın metro istasyonları Holborn ve Totenham Court Road’dur.
South Kensington istasyonunda bulunan müzede, botanik, entomoloji (böcek bilimi), mineraloji, paleontoloji (fosil bilimi) ve zooloji başlıkları altında yaklaşık 80 milyon eser sergilenir. Ayrıca girişi ücretsizdir.
Natural History Museum’un hemen bitişiğinde bulunan bu müzede sanayi devriminden günümüze kadarki teknik gelişim surecini gösteren birçok eser sergilenmektedir. Bu müzeye de ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Opera için Londra’da opera evi olan Royal Opera House’a göz atabilirsiniz. 

Tiyatro için National Theatre’daki eski ve yeni oyunları inceleyebilirsiniz. 

KÜTÜPHANE

Londra’da ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz birçok kütüphane bulunmaktadır. British Library, Londra’nın merkezinde Euston Road üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Victoria Albert Müzesi’ndeki yıllık “National Art Library”de ziyaret edilmesi gereken bir kütüphanedir.