NTU International

ntuinternational.nisantasi.edu.tr

Dublin Şehir Rehberi

İrlanda Cumhuriyeti, Ekonomist Dergisi’ne göre yaşam kalite endeksinde dünyada 1. Sırada olup, Küresel Barış Endeksine göre de dünyanın en barışçıl 6. ülkesidir. Birçok önemli dünya şirketi düşük kurumlar vergisi, güçlü altyapı ve coğrafi avantajları nedeniyle ana merkezlerini ya da bölge ofislerini bu ülkeye konumlandırmışlardır. Google, Microsoft, Intel, Paypal, Facebook bunlardan bazılarıdır.
Dublin havaalanına indikten sonra tabelaları takip ederek pasaport kontrol noktasına gitmeniz gerekiyor. Pasaport kontrolünde sıra EU passports ya da Non EU passports olarak ayrılır. Avrupa Birliği ülkesine ait pasaportunuz varsa EU sırasına yoksa Non EU sırasına girmeniz gerekmektedir.
Havalimanından çıkarken gümrük polislerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Gümrük polisleri rastgele sizleri kontrole tabi tutabilir. İrlanda’ya et ve süt ürünlerinin getirilmesi yasaktır. Her türlü ateşli, kesici silah ve gıda maddelerinin de ülkeye sokulması yasaktır. Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa yanınızda yedek bulundurabilir ya da reçetenizi yanınıza alabilirsiniz.
Dublin ile Türkiye arasında yaz saati iki saat, kış saati farkı üç saattir.
İrlanda’da özellikle hafta sonları çoğu kulüp 21 yaş altındaki kişileri kabul etmemektedir.
Öğrenciler kaldıkları süre boyunca sigortalı olmak zorundadır. İrlanda’ya gitmeden önce mutlaka sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın.
İrlanda’da prizler Türkiye’dekilerden farklı olup, üç girişlidir. Bu nedenle Türkiye’den götüreceğiniz elektrikli cihazlarınız için adaptör almanız gerekmektedir.
İrlanda modern bir finans sistemine sahiptir. Pek çok yerde kredi kartı kabul edilir. İrlanda’ya gelmeden önce kullandığınız kredi kartlarınızı uluslararası kullanıma açtırmayı unutmayın.
İrlanda’da para birimi olarak Euro kullanılıyor.
Dublin’de uluslararası öğrencilerin tercih ettiği GSM operatör hatlarından birini satın alabilirsiniz. Her hattın ekonomik paketleri bulunmaktadır. İrlanda’nın uluslararası telefon kodu +353’tür. İrlanda’dayken şehirlerarası görüşme yapmak için önce 08’i, ardından da şehir kodunu çevirmelisiniz. İrlanda’dan Türkiye’yi aramak için 0090’nın ardından (sıfır atılarak) numara tuşlanarak arama yapılır.
İrlanda bir ada olduğu için, ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Atlas Okyanusu’ndan gelen nemli rüzgârlar, ülkenin yıl boyunca yağış almasına yol açar. Bu nedenle yaz aylarında bile yanınızda yağmurluk ve sıcak tutacak giysiler bulundurmakta fayda var.
Dublin’de mesafeler kısa olduğundan birçok yere yürüyerek gitmek mümkündür. Bununla birlikte şehir içi otobüs hattı oldukça gelişmiştir. Ayrıca beş hatlı bir istasyon yapısına sahip “DART” adında bir raylı sistem var. Bu raylı sistemle günde yaklaşık 80.000 yolcu taşınıyor. Ayrıca iki katlı Luas Tramvayı da bir ulaşım alternatifidir. Trafik İngiltere’deki gibi ters akmakta.

 

Otobüs: Dublin’de tüm otobüsler iki katlıdır ve neredeyse her yere otobüs seferi bulunmaktadır. Otobüse binerken kullanmanız gereken kartın adı Leap Card’tır. Kartınız yoksa bozuk para ile de ödeme yapabilirsiniz. Eğer bozuğunuz yoksa ve fazla para verdiyseniz size para üstü biletleri verilir. Gece otobüslerinde ise seyahat edilen durak sayısına bakılmaksızın tek ücret alınır.

 

Tramvay: Gideceğiniz yere göre tramvay tercih edebilirsiniz. Tramvay biletlerini duraklardaki makinelerden, otobüs biletlerini ise şoförden satın alabiliyorsunuz.

 

Bisiklet: Şehirde, bisikletle seyahat etmek çok kolaydır ve şehir merkezinde 40’dan fazla bisiklet kiralama istasyonu bulunmaktadır. Şehirdeki yakın manzaraları görmek için mutlaka bir bisiklet yolculuğu yapmalısınız.

 

Tren: Dublin yerel raylı sistemi olan DART, Dublin ve civarına hizmet veren beş hattan oluşmaktadır. Geniş bir ağa sahip olan bu raylı sistem ile birçok yere gidebilirsiniz.
Grafton Street, Nassau Street, Temple Bar, O’Connell Street ve Henry Street Dublin’nin alışveriş yapılabilecek mekanlarıdır. Özellikle Grafton Street trafiğe kapalı bir yaya bölgesi olması nedeniyle alışveriş açısından ideal bir caddedir. Dawson Street’te butik ve kitap alışverişi yapabilirsiniz . Henry Street üzerinde çocuk oyuncakları ve el sanatları ile bayan ve erkek moda mağazalarının geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Henry ile Mary Street’in kesiştiği yerde ise Asya, Afrika ve Ortadoğu yiyecek, baharat ticareti yapan dükkânları ile birçok etnik dükkan bulabilirsiniz. O’Connell Street Dublin’in en uzun ve önemli caddelerinden biridir. Dublin’in en büyük alışveriş merkezi olan ve çalar saati ile ünlü Clerys de bu cadde üzerindedir. Şehir merkezinden biraz uzakta bulunan ve birçok şeyi bir arada bulabileceğiniz “Dundurum Alışveriş Merkezi”’ne de gidebilirsiniz.