NTU International

ntuinternational.nisantasi.edu.tr

Berkay Gezer

Merhaba Arkadaşlar,

Ben Berkay Gezer, Nişantaşı Üniversitesi İngilizce İnşaat Mühendisliği fakültesi öğrencisiyim. Hazırlık senemin 2. yarıyıl döneminde okulumuzun sağladığı imkân doğrultusunda İngilizce eğitimimi Londra’da tamamlayacağım.

Size biraz buradan ve burada olmanın faydalarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle burada olmak size öğrendiğiniz dili daha iyi benimsetmesinin yanında size kültürel açıdan, vizyon açısından da çok fazla yararı oluyor. Burada çok fazla farklı milletlerden arkadaşlıklar kuruyorsunuz ve onlarla etkinlikler düzenliyorsunuz ve bu size kendi kültürünüzle onlarınkini kıyaslama imkânı sağlıyor ve her alışkanlığınızı, davranışınızı daha iyi yorumlayabiliyorsunuz. Londra’ya geldiğimde ilk izlenimin insanların çok kibar olduğuydu. Toplum genel olarak birbirine karşı güler yüzlü ve -8 derecede yol sorunca eldivenini çıkarıp soğuğu aldırmadan size yardımcı olabiliyorlar. Bu arada evet -8’i gördük ama çok alışılmış bir şey değildi bu. Genel olarak hemen hemen her sabah uyanıp yağmur görmeniz olağan.

Londra’yı en iyi anlatan kelimelerden biri kesinlikle şehrin tarihi. Onca savaş geçirmiş bir şehrin tarihi dokusunun bu kadar korunması hayret ettiriyor ve o tarihi estetik kendine hayran bırakıyor doğrusu.

Londra’da günlük yapabileceğiniz birçok aktivite var; çok sayıda büyük park var ve bu parklarda her sporu oynayan, yürüyüş yapan, oturup sohbet eden birçok insan var; onlara katılabilirsiniz. Bu sizi hem sosyalleştirme hem de İngilizce pratik yapma imkânı sağlıyor. Londra’da çok sayıda gece kulübü ve bar var. Hafta sonları yerel halk genelde buralara takılıyor. Yiyecek içecek konusunda ise Londra’nın çok uluslu yapısından ötürü her ülkenin mutfağını bulmak ve tatmak mümkün, yolunuz düşerse her mutfağı denemenizi tavsiye ederim ve ek olarak yerel halk Türk yemeklerini çok seviyor.

Burada bulunmak gayet güzel ve faydalı, bu imkândan yararlandığım için İngilizceyi yurdunda öğrendiğim, bu kültürel alışverişi yaşadığım için çok mutluyum. Son olarak bu organizasyonda emeği olan herkese çok teşekkür ederim

Berkay Gezer

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

İnşaat Mühendisliği ( İNG)